Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien sa uskutočnil workshop, ktorý pre spoločnosť Zurich Insurance zorganizovali Akčné ženy spolu s Janou Balážovou, transformačnou koučkou a ambasádorkou empatie.
Zurich Insurance Company Ltd je švajčiarska poisťovňa a s približne 53 000 zamestnancami poskytuje širokú škálu produktov a služieb v oblasti majetkového, úrazového a životného poistenia vo viac ako 210 krajinách. Zurich Insurance založila na Slovensku pred 15 rokmi kompetenčné centrum so sídlom v Bratislave a v roku 2022 aj ďalšiu pobočku v Košiciach. So svojimi viac ako 350 zamestnancami sa firma na Slovensku venuje informačným technológiám a poistnej matematike. Na workshope ich zastupovala Natália Kuricová.
Na workshope sa zúčastnilo viac ako štyridsať účastníkov rôznych vekových kategórií a z rôznych pracovných pozícií. Počas prednášky sa aktívne zapájali a otvárali rôzne témy – aké sú výzvy v živote ženy, čo je empatické líderstvo, alebo či možno bojovať proti prirodzenému nastaveniu ženy.
„Máme jednu identitu, ale tá identita sa rozštiepuje na viacero rolí – matka, dcéra, kamarátka, partnerka. Každá rola na nás tlačí očakávaniami, do ktorých sa snažíme napasovať,“ hovorí Janka Balážová, ktorá sa viac ako 11 rokov sa venuje ľudskému potenciálu. Vo svojej prednáške sa zamerala na to, ako byť inšpiratívnou líderkou.
Účastníčky na otázku, čo si vzali ako hlavnú myšlienku z workshopu, odpovedali:
- Buďte si vedomí nerealistických očakávaní od ostatných a poskytnite si všetko, po čom vaše „vnútorné dieťa“ túži
- Starajme sa o seba s láskou. Náš vnútorný svet nám dokáže dodať obrovskú silu, ktorú netreba podceniť.
- Je v poriadku necítiť sa v poriadku. Workshop mi pomohol si zvedomiť samú seba a viac počúvať svoje vnútorné potreby.
Dámy celkovo ocenili iniciatívu firmy, že im vymysleli niečo iné a nie “len kvety“. Páčilo sa im zapájanie publika a pozitívne hodnotili najmä posledné cvičenie.
„Svojim zamestnancom sa snažíme neustále prinášať zaujímavé a podnetné prednášky a školenia, ktoré im pomôžu nielen v pracovnom ale aj osobnom živote. Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien sme chceli našim kolegyniam a kolegom predstaviť nový koncept workshopu spolu s certifikovanou koučkou,“ hovorí Andrea Pálková, Head of Center Opperation, HR a Communication.
„Po absolvovaní workshopu nás potešilo, že sa niektoré účastníčky stretli v spoločných priestoroch, kde viedli spolu diskusie a rozoberali svoje postrehy z workshopu. Kolegyne nám otvorene sprostredkovali dojmy a návrhy, ktoré budeme radi implementovať do budúcich projektov. Zároveň ocenili, že sme im ako firma podarovali okrem kvetu aj zážitok a nové vedomosti.“
Prečítajte si: Čo majú spoločné líderky alebo 7 tajomstiev úspechu
V článku nájdete odpovede na otázky:
- Aké prekážky bránia ženám stať sa líderkou?
- Prečo ženy cítia neistotu a napätie?
- Ako zvládnuť tlak pri očakávaniach iných?
- Čo je naša rola a ako nájsť vnútornú silu a energiu?
Výzvy v praktickom živote ženy
Ženy v sebe často prežívajú obavy a napätie. Z čoho pramenia? Prečo je ťažké byť pre ženu líderkou a necíti sa v niektorých rolách komfortne? Vysvetlenie nájdete v piatich oblastiach:
1. Prostredie biznisu je dôsledkom historického kontextu
Od žien sa v biznise očakávajú mužské kvality. Ale naša centrálna nervová sústava a náš mozog sú inak nastavené. Potom plníme nejaké role a očakávania, a necítime sa pritom dobre a sme napäté.
2. Prirodzené nastavenie mozgu ženy
Ako ženy máme určité predispozície – starať sa o iných, sme dobré v komunikácii. Alebo vycítime, čo iní potrebujú. Mnoho žien investuje energiu do toho, aby sa zmenili. Žena podceňuje hodnotu svojich kvalít, hovoria jej, aby bola lepšia v logike, analýze, tak sa prihlási na kurz, ako logickejšie uvažovať, ako pracovať s Excelom a pod. My sa necháme zmanipulovať s tým, čo od nás očakávajú. Investujeme energiu do toho, čo nám nejde, vstupujeme na pôdu, ktorá nám nie je prirodzená. Sú ženy, ktoré majú potom úspechy, ale za akú cenu? Niekde inde to môže potom haprovať.
3. Cyklickosť – vplyv pohlavných hormónov na fungovanie tela
Keď má žena niekedy plačlivú náladu, nemala by si to vyčítať, v cykle ženy sú chvíle, keď je dynamická, a naopak, keď je citlivejšia. Mali by sme tieto svoje cykly využiť skôr pre svoj prospech.
Neoplatí sa bojovať s cyklickosťou, nedá sa bojovať proti prírode. My vieme upravovať hormonálnu hladinu. Ak žena bojuje proti prirodzenému nastaveniu mozgu a chce byť nekompromisná a chladná a je srdciar, ale musí tvrdo vyjednávať alebo vyhadzovať ľudí, ide proti sebe. Vstupuje na pôdu, ktorá je jej cudzia, keď ide do situácií, ktoré nie sú pre ňu komfortné. V organizme sa zapína alarmujúci systém, zvyšuje sa nám adrenalín a zvyšuje sa hladina mužských hormónov na úkor tých ženských.
Ak sa pristihnem, že mám rada výzvy, a robím mužské činnosti, musím byť k sebe láskavá a dopriať si oddych. Zameriam sa na pokojnú aktivitu, dám si víkend voľna a nebudem sa tlačiť do efektivity, lebo to vyplavuje hormóny. Akákoľvek nerovnováha je problém. Ale ak mám v sebe napríklad dynamickosť, nebudem proti tomu bojovať, aj keď je to mužskejšia kvalita.
4. Role a očakávania
Mali by sme prestať očakávať od iných, napríklad od partnera alebo od šéfa, že nás budú uznávať, že nám niečo dajú, ale my si to dáme samy a podržíme sa v náročných situáciách. Začneme sa rozprávať samé so sebou úplne iným štýlom, nie tak, ako máme naučené, ako sa s nami rozprávali dospelí, keď sme boli deti, ale zmeníme rétoriku a prístup k sebe.
Janka Balážová hovorí: „Naše emócie sú rovnako skutočné ako tento stôl. A musíme k tomu tak pristupovať. Že ak ja mám strach alebo hnev, nemôžem ísť proti nemu. To by som si ublížila a oslabila sa, lebo práve vo vnútornom svete je ten zdroj. Ako z toho kruhu von? Začarovaným slovíčkom je vplyv.“
Prečítajte si aj: Ak nepochopíme, kto sme a čo potrebujeme, vtedy nám to bude diktovať niekto iný
5. Náš vnútorný svet
Janka vysvetľuje, že žijeme reaktívny život – ak príde nejaký impulz, my na to reagujeme. Raz treba byť rozumná, potom v práci profesionálna, potom spontánna, príťažlivá pre partnera, potom zase nežná pri deťoch. Nemáme len jednu identitu ale vplyvom interakcií vstupujeme do rolí.
„My ako ženy sa v tom zmietame. Čo som skutočná ja?“
„Rolami to nekončí. Roly nás robia rozpoznateľné pre vonkajší svet, ale máme aj vnútorný svet,“ hovorí Janka. Hoci je v miestnosti okolo 40 žien, ale z pohľadu vnútorného sveta je to mylná informácia. „Je vás tu viac. Každá z vás prišla s vlastným príbehom a skúsenosťami. Každý tento zážitok vo vás niečo vytvoril. Niečo môže byť pozitívne a zdroj sily, keď si hovoríte, že v tomto som naozaj dobrá, alebo máte za sebou nejaký míľnik, a máte v ňom podporu. Ale potom si spomenieme na veľa momentov, ktoré nám spôsobili bolesť a to sa podpísalo na našej duši, a tam si nesieme vnútorné zranenia, pocity nedostatku, krivdy.“
„My ako ľudia sa stále vyvíjame a týchto vývinových fáz je veľmi veľa. Väčšina z týchto fáz neprešla prirodzene tak hladko ako mala, lebo tam vstupovali rôzne činitele, ktoré to narúšali. Aby ste si to vedeli predstaviť – boli ste 5-6-ročné deti a v tom čase sa mala posilovať vo vás vaša identita. Mali ste napríklad radosť, že ste niečo vytvorili, naučili, chceli ste sa s tým s niekým podeliť. Ako malí ste možno potrebovali nejakú podporu, autoritu, aby ste si budovali sebavedomie. Ale ak ste to nedostali, a vyvíjali ste sa v nepodnetnom prostredí, ktoré nebolo bezpečné, alebo nepodporujúce, potom tieto situácie spôsobili, že sa váš svet sa rozdrobil na podosobnosti. Každá tá podosobnosť je v inom veku a každá má iný charakter, lebo každá potrebuje niečo iné.“
Každá naša podosobnosť potrebuje niečo iné
„Ja tu teraz stojím ako dospelá 34 ročná žena, ale môžu byť momenty, kedy pôsobím ako 5 ročná. Nejaké moje malé dievčatko niečo nedostalo od ocka, a mám šéfa, ktorý mi ho pripomína a budem si to projektovať a očakávať to od neho, ale ja to nedostanem, lebo on ma vníma ako dospelú ženu to, nevníma to, že by mal vystupovať ako otec, a ja sa v tom budem utvrdzovať, že zase tu nikto nie je pre mňa, kto by ma videl a vnímam to ako nefér.“
„Paralelne v nás žijú očakávania, niekedy až desiatky a stovky očakávaní.“
„Smerujem tým k potrebám, my ako ženy sme veľmi dobré v medziľudských vzťahoch. Sú pre nás dôležité. A keď cítime, že tam je nejaký konflikt, tak nás to veľmi ovplyvní. Prečo vznikajú konfliktné situácie alebo prečo sa ocitáme v toxických vzťahoch a prostredí? Z jedného dôvodu. Ak my nepoznáme svoje vnútro, a nevieme, že je tam máme nejaké zranenie, krivdu a neuspokojenú potrebu, tak v nevedomosti narážame na iného človeka, ktorý tiež žije v nevedomosti a čím väčšia nevedomosť, tak tým väčšia pravdepodobnosť, že budeme šlapať jeden po druhom.
Tie zranenia sú neviditeľné nášľapné míny, ktoré môžu vybuchnúť. Všade tak, kde máme potrebu, ktorú sme nedostali, napríklad potrebu po pozornosti, alebo dostať pocit, že som výnimočná, tak pri tej potrebe vstupuje náš strach. Bojím sa, keď idem do nového kolektívu, mám strach, že nedostanem uznanie. Potom si urobíme ešte taký a taký certifikát, aby každý videl, že sme dostatočne vzdelané. A to nikdy neskončí.“
Naše presvedčenie sa stáva naším vlastným tyranom
„Naše presvedčenie nás manipuluje a ukotvuje vo vnútorných závislostiach. Sme vnútorne závislí a vytvárame manipulatívne vzťahy, lebo tým, že očakávame niečo od iných, manipulujeme ľuďmi a deje sa to navzájom a to je nekončiaca hra. Cieľ je, a by sme preskúmali svoje závislosti a vnútorné očakávania.
Cvičenie je venované práve týmto lipnutiam. Zamyslite sa, čo z vášho vnútra vás má tendenciu manipulovať a robí z vás ženu nelíderku.“
Naše emócie sú skutočné
„Môže sa stať, že keď si uvedomíte, že vám tie zistenia spôsobujú hnev, ale to nie je pointa tohto cvičenia. Treba si uvedomiť – aha, toto cítim a spýtať sa sama seba, prečo to cítim. Dôležité je venovať sa viac sebe a dôvodu, prečo to vzniklo. Môžete si spomenúť na nejakú situáciu vo vašom živote. Tie vzorce sa potom často opakujú. Dôležité je uvedomiť si, čo ste ako dieťa prežívali, kedy ste nedostali, čo ste potrebovali, ale nie je to o tom, aby ste sa nahnevali na rodičov. Malo by to byť o vrátení si vlastnej sily a zodpovednosti za svoj život.
Je dobré k tej svojej menšej verzii pristupovať matersky a postarať sa o ňu. A uvedomiť si, že aj keď vám vtedy niekto niečo neposkytol, už teraz viem, čo som potrebovala, tak si to dám sama sebe.
Čo zmeniť viem a čo zmeniť neviem
Je nápomocné uvedomiť si, že niečo zmeniť viem a niečo zmeniť neviem. Ak si nedám túto otázku, môžem investovať veľa úsilia do niečoho, čo zmeniť neviem, míňam si energiu a idem ako hlavou proti múru. A potom veci, ktoré môžem meniť, nemením, lebo na to už nemám energiu.
Skúste si položiť otázky:
Čo vo svojom živote neviem zmeniť? Niektoré veci nevieme zmeniť, dá sa meniť len prístup.
Čo vieme zmeniť? A do čoho sa rozhodnem, že tam investujeme energiu.
Dve bonusové otázky:
1. Ak to zmením, čo mi táto zmena môže priniesť?
2. Ak to nezmením, čo stratím? Aké budú dôsledky?
Niekedy vieme, že niečo musíme urobiť – napríklad sme v nefunkčnom vzťahu, ale viem, že ma to vyčerpáva. Ale uvedomujem si, že to nemôžem zmeniť, je to naviazané na iné pragmatické veci, ale budem si toho vedomá, čo to znamená, že musím počkať rok-dva, kým deti vyrastú, ale musím si uvedomiť, čo stratím, aby som nebola frustrovaná. Prinesie mi to neskutočnú úľavu. A budem mať potom energiu na veci, ktoré viem zmeniť, ktorým dokážem čeliť.
Bez rozhodnutia sa neposunieme
„Zaviažem sa tým sama sebe, je to prvý krok,“ hovorí Janka Rozhodnutie je silná vec, lebo si dávame autoritu. „Keď urobíme rozhodnutie a podľa neho nekonáme, tak si podkopávame autoritu a oslabuje nás to. A keď spravíme rozhodnutie a konáme, naše sebavedomie rastie a pestujeme si autoritu. A bez ohľadu na to, či to naše rozhodnutie spôsobí niečo zlé alebo dobré, nejde o správnosť, ale o to, že aj zlé rozhodnutie nás môže posunúť urobiť niečo inak. Ja si viem potom premyslieť, či existuje ešte lepšie riešenie. Bez rozhodnutia sa neposunieme.“
Vplyv
Uvedomujem si, že nemám kontrolu nad určitými vecami. Nemám na ne vplyv, ale môžem mať kontrolu, priamu alebo nepriamu.
- Nevieme ovplyvniť napríklad nastavenie nášho mozgu a našu cyklickosť.
- Máme nepriamy vplyv na prostredie biznisu a správanie iných ľudí
- Máme priamu kontrolu nad naším vlastným vnímaním, myslením, cítením, správaním – cez zmenu návykov
„Keď chceme meniť niekoho iného, vtedy začíname vojnu.“
„Keď pristupujeme k inému tak, že nie je dosť dobrý taký, aký je, nebude môj priateľ. My môžeme vnímať, že správanie druhého človeka nie je prijateľné, ale neviem to ovplyvniť. Viem ovplyvniť len to, ako ja reagujem, alebo aké situácie tvorím, aby som mohla inak komunikovať. Priamu kontrolu máme na svojom konaní, že spoznávame sami seba, a to je cesta k líderstvu. Závislosti spôsobujú, že sa cítime v roli obete. Cyklíme sa v identite obete. Že zase mi nikto niečo urobil a je to spojené s tým, že sme si ešte nie sme vedomí závislostí a očakávaní,“ vysvetľuje Janka.
Štyri princípy empatického líderstva – rast, vízia, bezpečný priestor a energia
Rast?
Rast nám niekedy spôsobuje tlak, pretože si myslíme, že je lineárny. Ale rast vyzerá ako špirála, je v poriadku keď ideme vpred dva tri kroky, potom sa vrátime kúsok späť, keď cítime únavu, potom sa zase nakopneme, a potom zase stagnujeme. Ale takto vyzerá rast. Nemôžeme chcieť od seba, aby sme šli ako stroj. A to vedomie nám vie priniesť úľavu.
Postupne pracujeme na našich závislostiach. Cez spracovanie sa stávame vnútorne nezávislými. Taká som pevná vo svojej sile, že sa nemusím báť, že ma vie niekto iný ohroziť. Vedľa mňa je spíkerka, ktorá super rozpráva, ale nerozhádže ma to, lebo ja mám zase iné dary, a pozitívne je, že si ako ľudia vieme deliť tie dary. Empatické líderstvo je, keď si všímam, aké majú ostatní dary. To presahuje mňa ako individualitu.
My tým líderstvom prinášame viac prosperity pre všetkých. Vytváram podmienky, aby som prosperovala. Rovnako, keď mám ja takýto zážitok, všímam si to aj u iných, aby som videla, čo potrebujú, aby prosperovali.
Vízia
Viem, kam idem, viem to definovať. Často to býva úskalie u lídrov – vedia, čo chce šéf, investor, ale nevedia, čo je ich vízia. Tomuto človeku chýba nadšenie a energia. A pri raste ju strácame a prináša nám to nepríjemné pocity. Prechádzame odporom a ak nemáme víziu, stiahne nás to ešte hlbšie. Vízia nás podporuje a potiahne nás ďalej.
Otázky na zamyslenie:
- Čo milujem robiť?
- Čo potrebujem robiť? Čo vnútorne cítim, že musím spraviť?
- S akou potrebou vo svete rezonujem a túžim ju naplniť?
Bezpečný priestor
Na to, aby sme mohli byť pre niekoho inšpirujúcou ženou a líderkou, aby sa ľudia cítili vypočutí a prijatí, potrebujeme to urobiť najskôr sami u seba. Uvedomím si, kde sa cítim utláčaná, kde naopak žiarim… Potrebujem mať informácie, čo vlastne potrebujem, aby som prosperovala. Je to o spôsobe, ako so sebou komunikaujem – riešim, čo je pre mňa bytostne dôležité. Často myslíme na iných ľudí, dávame ich na prvé miesto a tým sa oberáme o autoritu, silu a rešpekt. Potrebujeme sa ukotviť v tom, čo je pre mňa samú dobré a za akých podmienok spolupracovať.
Energia
Často sa rozpráva, ako by mal vyzerať náš život a naše priority, ale potrebujeme vedieť hlavne to, ako pristupujeme k energii. Musím si byť vedomá toho, ako narábame s energiou. Ak ju niekomu dávame, je to investícia alebo strata? Keď dávame svoju energiu dieťaťu, je to vízia. Strata je, keď idem na kávičku s kamoškami, ktoré rozprávajú z polohy obete a keď im radím, tak len mávnu rukou, a nemá to žiaden význam. Energia sa vám potom zíde na to, pre čo ste sa rozhodli. A keď sa rozhodneme, nastane zmena, ktorú potrebujete.
„Energia je najvzácnejšia mena, ktorou platíme.“
Zhrnutie – cesta inšpirujúcej ženy – líderky
- STÁŤ PEVNE NA ZEMI
Potrebujeme stáť pevne na zemi – jasne chápať a vedieť, čo viem a čo neviem zmeniť, mať povedomie o tom, čo vstupuje do môjho života, aby sme vedeli, prečo sa cítime tak, ako sa cítime. Keď sa zrazu stratíte a nastane chaos, lebo príde nový človek a nová situácia, a zase sa potrebujeme vedieť vyznať v chaose. Dôležitý je krok – naučiť sa vedieť urobiť odstup od chaosu a nájsť si čas na reflexiu, čo je v mojom živote prítomné a čo uniká pozornosti.
- JASNÁ VÍZIA
Viem oddeliť podstatné od nepodstatného. Pretože viem, kam smerujem a čo je pre mňa dôležité.
- ZDRAVÉ NAZERANIE NA RAST A SVOJU ENERGIU
Mám zdravé nazeranie na rast a používanie svojej energie.
- ODVAHA TRANSFORMOVAŤ VNÚTORNÚ ZÁVISLOSŤ NA VNÚTORNÚ NEZÁVISLOSŤ
Mám odvahu transformovať svoju vnútornú závislosť na nezávislosť. To znamená spochybňovať svoje vnútorné presvedčenia. Ale nikdy sa nespochybňuje svoja vlastná hodnota.
- VYTVORENIE BEZPEČNÉHO PROSTREDIA PRE SEBA I PRE INÝCH
ŽENSKÉ LÍDERSTVO – PLNOHODNOTNÝ PARTNER MUŽSKÉHO LÍDERSTVA = VZÁJOMNÁ ZÁVISLOSŤ